فناوری ایران

دیوان عدالت اداری شکایت اپراتورها را رد کرد.جریمه روزانه 50 میلیاری اپراتورها برای فیلترینگ

دیوان عدالت اداری شکایت اپراتورها را رد کرد.جریمه روزانه 50 میلیاری اپراتورها برای فیلترینگ

دیوان عدالت اداری دستور توقف موقت مصوبه هیات وزیران مبنی بر جریمه اپراتورها به دلیل ایجاد اختلال در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را صادر کرد.

نوزدهم فروردین ماه 1400 شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت که مورد توجه کاربران و سیاستمداران قرار گرفته بود دچار اختلال و در نهایت فیلتر شد. که این مورد از طرف اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات و … بود. در آن زمان با وجود اینکه همیشه نتع فیلترینگ سرویس ها مشخص است، نهادی که دستور به فیلترینگ کلاب هاوس داده بود مشص نشد. کلاب هاوس درحالی فیلتر شده بود که دادستانی و وزیر ارتباطات دولت دوازدم (روحانی) در گفت و گویی جداگانه اعلام کرده بودند که هیچ صحبتی از فیلترینگ این شبکه اجتماعی در میان نیست.

همچنین منابع آگاه در وزارت ارتباطات دولت دوازدم گفته بودند که هیچ دستور قضایی رسمی برای فیلتر کلاب هاوس دریافت نشده و این فیلترینگ عادی بنظر نمیرسد.

بعد از آن سازمان تظیم و مقررات با ارسال نامه ای به دو اپراتور همراه اول و ایرانسل و … 24 ساعت به آنها فرصت داد تا نسبت به رفع فیلترینگ و اختلال اقدام نمایند. در این نامه اختلال ایجاد شده در کلاب هاوس به صراحت اعلام شده بود.

در این نامه به اپراتورها برای اختلال در سیستم IP کشور روی شبکه کلاب هاوس اخطار داده شده. این هشدار به ماده 737 قانون مجازات اسلامی که ایجاد اختلال در ارتباطات را جرم انگاری کرده استناد شده. این نامه به بند (ف ماده 3 ) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز استناد شده که براساس آن این وزارتخانه را طبق قانون مامور حراست و حفاظت از تبادل اطلاعات در شبکه‌های اطلاع‌رسانی تعیین کرده است. این نامه تأکید کرده بود که در صورت استمرار این اختلال در کلاب هاوس و با توجه به جمع آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضایی به دادسرا ارائه و درخواست پیگیری قضایی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد.

دیوان عدالت اداری شکایت اپراتورها را رد کرد.

دیوان عدالت اداری شکایت اپراتورها را رد کرد.

بعد از گذشت ۲۴ ساعت و عدم انجام اخطار وزارت ارتباطات به این سه اپراتور، جمال هادیان، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات در توئیتر خود از ثبت شکایت علیه مدیران عامل اپراتورها در دادستانی تهران خبر داده است.

در ادامه کشمکش‌ها در این زمینه و ادامه داشتن فیلتر کلاب‌هاوس پای رئیس جمهوری دولت دوازدهم هم به ماجرا باز شد علی ربیعی، سخنگوی این دولت، از دستور رئیس جمهوری به وزارت ارتباطات برای شکایت از اختلال‌گران و حل مشکل شبکه اجتماعی کلاب هاوس خبر داد که این اخطار هم فایده‌ای نداشت.

در آخرین اقدام، هیات وزیران در مصوبه‌ای به منظور حفظ حقوق شهروندان و کاربران برای جلوگیری از اختلال و انسداد در نرم‌افزارها یا وب‌گاه‌ها که اواخر فروردین‌ماه به تصویب رسیده بود، ۲ اردیبهشت به اپراتورهای کشور ابلاغ کرد. طبق این مصوبه که قرار بود شنبه ۵ اردیبهشت اجرایی شود، سازمان تنظیم مقررات طبق این مصوبه باید جزئیات اختلال ایجاد شده را روی سایت خود اطلاع‌رسانی می‌کرد.

مصوبه هیات وزیران چه چیزی را متذکر شد؟

در این مصوبه ابلاغ شده به اپراتورها که توسط هیات وزیران تصویب و با امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری دولت دوازدخم به اپراتورها ابلاغ شده بود از سه بند مشخص تشکیل شده است.

در بند اول این مصوبه تأکید شده که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف است با جمع‌آوری مستندات ظرف ۲۴ ساعت محدودیت، اختلال یا انسداد را به اپراتورها اعلام و هم‌زمان مراتب محدودیت ، اختلال یا انسداد را در پایگاه اطلاع‌‌رسانی خود منتشر کند.

همچنین در بند دوم این مصوبه آمده است که در صورتی که اپراتورها ظرف ۲۴ ساعت از زمان اعلام رگولاتوری نسبت به رفع محدودیت، اختلال یا انسداد اقدام نکنند، سازمان موظف است تا زمان رفع تخلف روزانه تا سقف ۵۰ میلیارد تومان اپراتورهای متخلف را جریمه کند. در این بند آمده است که اپراتور متخلف موظف است با اعلام به سازمان مبالغ جریمه را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

اما در بند سوم و در راه‌حل نهایی گفته شده است که در صورتی که پس از یک هفته از اعلام سازمان، اپراتورها بازهم نسبت به رفع محدودیت‌، اختلال یا انسداد اقدام نکرد، رگولاتوری مجاز است با رعایت وظایف و اختیارات مقرر در اساسنامه و دیگر قوانین و مقررات مربوط، علاوه بر جریمه تعیین شده این تصویب نامه، نسبت به تعلیق (لغو موقت) یا کاهش مدت اعتبار پروانه اپراتور حداکثر به مدت دو سال اقدام کند.

از توقف حکم توسط دیوان عدالت تا اجرای مجدد مصوبه

با وجود ارسال این مصوبه به اپراتورها، همراه‌اول، ایرانسل و مخابرات به آن عمل نکردند و حتی این اپراتورها برای اجرا نکردن این مصوبه به دیوان عدالت اداری شکایت کردند. در نهایت با توجه به زمان انتخابات و تغییر دولت دیوان عدالت اداری دستور به توقف موقت مصوبه دولت در مورد جریمه اپراتورها به خاطر اختلال در کلاب هاوس داد. حالا با گذشت نزدیک به ۷ ماه مجمع دیوان عدالت اداری در نامه‌ای که به دست زومیت رسیده است مجمع دیوان عدالت اداری با بررسی شکایت‌ها و مصوبه جریمه‌ای دولت برای اپراتورها، اعلام کرده است که این مصوبه دولت کاملا درست است و توقف موقت اجرای مصوبه هیات وزیران در اردیبهشت ماه را متوقف کرده است. مجمع دیوان عدالت اداری در نامه‌ای که نام شاکیان آن ایرانسل و توسعه اعتماد مبین است تأکید کرده که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌تواند طبق مصوبه دولت دوازدهم جریمه‌های تعیین شده را از اپراتورها به دلیل اختلالی که از فروردین ماه در کلاب هاوس ایجاد کرده‌اند دریافت کند.

حال باید منتظر ماند که با اجرای این مصوبه اختلال یا به اعتقاد کارشناسان فیلترینگ از روی کلاب هاوس هم برداشته می‌شود یا خیر؟

نظر شما عزیزان در این مورد این فیلترینگ چیست؟

مصطفی اکرادی
عاشق برنامه نویسی و امنیت شبکه و هک اخلاقی. مدیریت گروه امنیت شبکه ... دانشگاه شریف - و ساخت گروه شبکه ای ... World Safe در سال 2009. دوستار مدیریت و آموزش

مقالاتی که شاید بپسندید

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در فناوری ایران