فیلترینگ تلگرام (Telegram) نه در ایران، که در روسیه هم بحث داغ این روزها است. دادگاه روسیه به دلیل اینکه تلگرام حاضر نشد کد رمزگشایی پیام های کاربران را به دلیل حفظ حریم خصوص آنها در اختیار دولت قرار دهد، حکم مسدود شدن این شبکه اجتماعی را صادر کرد. در ایران اما گفته می شود که فیلترینگ احتمالی تلگرام به دلیل لزوم حمایت از پیان رسان های بومی است.

پاول دورف، مدیرعامل تلگرام در واکنش به این اخبار، اعلام کرده است که تلگرام به زودی سیستم فیلترینگ را در می زد و دیگر در هیچ جا فیلتر نخواهد بود. کاربران نیز برای دسترسی به این برنامه نیاز به تغییر IP خود نخواهند داشت. چانچه این موضوع عملی شود، تلگرام اولیه برنامه ای خواهد بود که با سیستم بلاک چین، غیر قابل فیلتر شود. طبق ادعای دورف کاربران تلگرام بعد از مسدودی تنها با یک آپدیت ساده از اپ استور یا گوگل پلی می توانند دوباره به برنامه دسترسی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در رابطه با توسعه پیام رسان های داخلی اعلام کرده است که ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکانات را به صورت عادلانه و برحسب ظرفیت پیام‌رسان های داخلی در اختیار آنها قرار دادیم و امیدواریم مابقی دستگاه‌ها هم امکانات موردنیاز را به صورت عادلانه در اختیار فعالان این حوزه قرار دهند تا بتوانند وارد فضای رقابتی شوند. او در خصوص اینکه آیا طبق ادعای دورف، قابلیت فیلترینگ تلگرام وجود ندارد، اینگونه پاسخ داد:

بنا بر گزارش برخی دوستان، ما تغییری در ساختار نرم‌افزار تلگرام در مدت اخیر مشاهده نکردیم. البته این پیام‌رسان سالیان سال است که فعالیت می‌کند و در عرصه رقابتی حتی برخی پیام‌رسان های خارجی در رقابت با تلگرام مشکل دارند؛ اما این موضوع به منزله این نیست که هیچکس نتواند به ظرفیت آن برسد.

در حالیکه خبرگزاری منبع اشاره کرده که وزیر ارتباطات پاسخ صریحی به  ادعای تلگرام مبنی بر اینکه “این پیام‌رسان درصدد ارائه راهکاری است تا دیگر قابل فیلتر نباشد” داده است، جهرمی به نقل از دوستان اظهار داشته که ساختار تلگرام هنوز تغییری نکرده است. در وضعیت فعلی اظهارات وزیر ارتباطات با ادعای دورف در تناقض نمی باشد. اما باید دید که با اعمال فیلترینگ تلگرام در روسیه آیا دورف می تواند ادعای خود را اثبات کند یا خیر.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا تلگرام موفق می شود فرایند فیلترینگ در روسیه را دور بزند یا خیر؟

مصطفی اکرادی

مصطفی اکرادی

به نام خدا برنامه نویس در حوزه های وب و موبایل. خیلی دوست دارم که در کشور عزیزم به همه آموزش های برنامه نویسی رو آموزش بدم البته بطور رایگان. خدارو شکر که به حق امام زمان (عج) اونقدر بهم لطف کرده که درخدمتشون باشم. و من هم میخوام با آموزش های برنامه نویسی رایگان به ایرانیان و به ویژه شیعیان عزیز خدمت کنم.

نوشتن یک نظر

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.